درحال بارگذاری...

عروسی خون

نویسنده وکارگردان :فضل الله عمرانی
بازیگران
زیبا دریاسفر، سام موسایی، ندا بداغی، محمد عمرانی، پژمان برزگر، روحالله فرهنگ دوست، زهرا عمرانی، فاطمه پولادخای، محمدرضا فرجی، حسین عالیزاده، نسترن محسنی و سلمان حسینپور
خلاصه داستان نمایش:
«نمایشنامه “عروسی خون” نوشته لورکا در ساختار اجرایی بر مبنای آداب و رسوم جنوب، طراحی و قابلیت اجرا پیدا کرده و سعی شده تا با فرهنگ و آئین‌های جنوبی همراه باشد.»
روایت «عروسی خون»، روایتِ زخمی عمیق از سختی، زندگی، کار و عشق روی صورت زیبای مردم جنوب کشور است که نخلستان و عشق محور اصلی زندگی آن‌هاست. می‌توان در این نمایشنامه داس را نمادی از سختی‌های زندگی مردم جنوب کشور دانست و زخمی که از این سختی‌ها بر دلشان چنگ انداخته و با آن خو گرفته‌اند. وسیله‌ای که تا لحظه آخر اجرا، از دست بازیگران این اجرا به زمین نیفتاد تا وقتی باعث مرگِ دو جوانِ عاشق شد و مادری که برای همیشه بر سازنده آن نفرین ابدی فرستاد.
عروسی خون نوشته فدریکو گارسیا لوکا، اقتباس از یک حادثه‌ی روستایی است که در سال ۱۹۲۸ در جنوب شهر بندری آلما در اسپانیا اتفاق افتاد. جزئیات ماجرا به نزاع‌های خانوادگی و حسادت‌های مردانه مربوط می‌شد که در شب عروسی، عروس در یک تصمیم غیر منتظره با نامزد سابق خود «لئوناردو» که صاحب همسر و فرزندی است، می‌گریزد و داماد که سال‌ها قبل پدر و برادر خود را در نزاعی با خانواده‌ی لئوناردو از دست داده، به تحریک مادر و اطرافیان در پی آبرو و شرف از دست رفته‌ی خود، در یک تعقیب و گریز انتقام‌جویانه در دل جنگل، لئوناردو را می‌یابد و مانند پدر و برادر مقتولش، علاوه بر کشتن لئوناردو با جراحتی که از زخم چاقوی او بر می‌دارد، خود نیز تسلیم مرگ می‌شود. نمایش لورکا نیز با بغض فروخورده‌ی عروس و مادر داماد به پایان می‌رسد. می‌توان گفت عروسی خون او یک تم مشترک ظلم به زنان، آداب و سنت فرهنگ اسپانیا، عشق‌های فرو خورده و آزادی در بند بوده است.

به عروسی خون امتیاز دهید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
Loading...